Każdy jest superbohaterem….

Każdego dnia stajesz przed serią różnorodnych wyzwań. Większość z nich wiąże się z rolami, które wypełniasz w życiu. Wyzwania stawia przed Tobą rodzicielstwo, bycie w związku, bycie pracownikiem lub pracodawcą. Każde wyzwanie jest inne. Niektóre są większe, inne są mniejsze. Niektóre są pilniejsze, inne mniej pilne. Wszystkie zaś wymagają od Ciebie pewnego zaangażowania.

Robisz wiele, a możesz jeszcze więcej?

Jak uważasz, czy zadania, które wypełniasz to szczyt Twoich możliwości? Czy mimo wielu różnych obowiązków myślisz, że możesz robić więcej..?

A jaką informację zwrotną otrzymujesz od swoich bliskich, od rodziny i znajomych? Mówią Ci, że robisz wiele, a Ty i tak twierdzisz, że to mało?

Bardzo często sami sabotujemy swoje dokonania, osiągnięcia i wyczyny. Robisz bardzo wiele, masz mnóstwo zadań i spoczywa na Tobie ogromna odpowiedzialność, a mimo tego ciągle mówisz, że robisz mało lub w ciągu dnia mógłbyś zrobić więcej. To nie działa na Ciebie dobrze. Jeżeli to tylko kokieteria, której celem jest zdobycie pochwał i pochlebstw, to jeszcze mniejsza szkoda, bo oznacza, że masz świadomość swoich dokonań. Jeżeli jednak myślisz tak naprawdę, to robisz sobie ogromną krzywdę i nie przyniesie Ci ona nic dobrego.

Znajdź swoje dobre strony

Jedną z recept na takie właśnie sytuacje jest znalezienie swoich dobrych stron. Twoje pozytywne cechy, umiejętności i zdolności to źródło Twojej siły i sposób na docenienie samego siebie.

Spróbuj, teraz właśnie wypisać swoje pozytywne cechy. Weź kartkę, którą podzielisz na trzy kolumny. Jedna to umiejętności, druga to zdolności i talenty, trzecia to wiedza. Dodatkowo możesz wydzielić czwartą kolumnę – cechy charakteru, ale uprzedzamy – tu najtrudniej znaleźć coś dobrego o sobie.

Uzupełnij te kolumny i miej je zawsze przy sobie.

Ćwicz pozytywne wzmocnienie

Sabotowanie własnych osiągnięć to poważny problem i samo wypisanie swoich mocnych stron może nie wystarczyć. Zrób więc dla siebie jeszcze jedno ćwiczenie. Wypisz wszystkie swoje osiągnięcia z danego dnia i rób tak co dzień.

Na koniec dnia sprawdź, jak wiele zrobiłeś lub zrobiłaś. Przy czym ważne jest, by wypisać dokładnie wszystko! Sprzątasz, gotujesz, wykonujesz swoje obowiązki, bawisz się z dziećmi. Wszystko się liczy i wszystko musisz sobie zanotować. Dopiero wtedy odkryjesz, jak wiele sukcesów jest Twoim udziałem każdego dnia.

Bycie superbohaterem jest ekstra

Bądź skromny, ale nie umniejszaj sobie. Nie przechwalaj się, ale doceniaj sam siebie i swoje wszystkie osiągnięcia.

superbohater